Ochrana před zimou:
Jak se zvířata chrání před zimou:
Ovcééé:
Chránit se před zimou ovcím pomáhá látka, kterou si jejich tělo samo vyrobí- LANOLIN.
Ovce používají lanolin k izolaci svého těla, pomáhá jim udržovat teplo. Je to voskovitý tuk, ten pomáhá ovčí vlně chránit tělo ovce před vlhkem a chladem. Proto ovcím vůbec nevadí zůstat v chladném podzimním počasí venku a pást se. Také se ovce pasou ve velkých stádech, malá jehňátka jsou většinou někde uprostřed skupiny, proto, že je tam větší teplo a ostatní ovce se k nim tisknou, zahřívají je svým horkým dechem.
Ježééék:
Ježek se celé jaro,léto a i podzim cpe slimáky, červy, zeleninou, ovocem, obilovinami a také třeba jídlem, které mu přihodí lidé- masem, hroznovým vínem, oříšky, žrádlem pro domácí mazlíčky a také různými zbytky... Do Listopadu musí malý ježek nabrat nejméně 0,5 kg., jinak nepřežije. Tukové zásoby jeho tělo využívá celou zimu, když spí zahrabaný pod listím. V zimě se tedy chrání: tukem, listím, suchými větvičkami, pilinami, zahrabe se pod suchým pařezem a někdy ho chrání i přístřeší, které mu vyrobí lidé.
Jak se lidé chrání před zimou:
Lidé myslí na svou ochranu před zimou nejvíce ze všech savců, na svou ochranu používáme: 1)oblečení, z různého materiálu, (kdo žije na Aljašce si přece nevezme silonky,hedvábné šaty a sandály na bosou nohu.)
2)obydlí, to nás chrání před deštěm, sněhem, ale i před krutým horkem
3)tukové zásoby, které si tělo snaží vytvoři už i instinktivně
4)pohyb
5)oheň a teplo
6)elektrické ohřívače vzduchu
............................a mnoho jiného....
Nejvíce chrání před zimou materiály, částice kterých jsou rozmístěny daleko od sebe- mezi nimi je vzduch.